Jan Čep
Jan Čep
(1902-1974)
- prozaik, překladatel, esejista, přátelil se s nakladatelem Josefem Florianem ze Staré Říše
- 1948 emigrace
- spolupráce s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa
- důvěrná znalost venkova
- používá básnický jazyk
Dílo:
Hranice stínu – jediný román o intelektuálovi (Prokop Randa), který odchází z venkova do města za dobrodružstvím a netušenými možnostmi. Ve městě se mu nedaří a po osobním selhání se vrací zpět na vesnici, kde má pocit, že je životní harmonie a klid.Je zde ukázána jistota venkovského života a domova.
Prolínání vypravěčských rovin – hrdinové se věčnými tuláky, kteří hledají životní cesty. Na cestách zakoušejí bolest, ale přijímají ji jako životní úkol či dar.
Dvojí domov – povídky z vesnického prostředí, kde je zachycena dvojí rovina života. Na jedné straně se představuje sen o ráji a na druhé straně vidíme realitu života.Člověk je zachycen nějaké mezní situaci a hledá nějaká východiska. Jediné východisko je víra v Boha a zachycuje pomocí zkratky.
Zeměžluč
Letnice
Děravý plášť – povídkové soubory – motiv hledání domova jako ztraceného ráje. Práce je pro něj hlavním smyslem života venkovanů. Jediné bezpečí v chaotické době je jistota rodného kraje, tradice, víra v Boha. Líčí tragické osudy lidí, kteří trpí chudobou a trpí bolestně, ale pak přichází uklidnění a uvolnění v podobě víry v Boha.
Sestra úzkost – poslední dílo, francouzsky psané dílo
Vzpomínky a meditace o smyslu života a výbor z povídek